«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeopressa@rambler.ru

            Автор візантійського медичного трактату «Алімма» («Мазі») – практикуючий лікар, а косметичний рецепт   належить Зої Порфірорідній

У Флоренції в бібліотеці Лоренцо Медичі зберігається рукопис  Cod. Plut VII, 19 , що являє собою написаний в ХIV в. на пергамені кодекс, який містить 268 двосторонніх аркушів (або 535 сторінок).
Трактат   «Алімма» ( «Мазі»),  про який йшлося раніше (см. 1.), - це лише частина кодексу ( з 226 зв. – 268 арк.), містить понад   83 сторінок
У 1902 р. в бібліотеці Лоренцо Медичі упродовж кількох   місяців працював російський історик–візантиніст Х.Лопарєв. В результаті його занять були опубліковані статті, в яких він доводив, що автором виявленого ним в бібліотеці Лоренцо Медичі медичного твору «Алімма» давньогрецькою мовою була Добродія – Євпраксія-Зоя.
Засоби масової інформації того часу, вважаючи висновки Х.Лопарєва  майже доведеними, повідомили про них широкому загалу. Наприклад, у журналі «Новое время» у 1905р. з’явилася  стаття під назвою «Русская женщина-врач ХІІ века.».
Але визнані вчені - візантиністи Е. Курц і  С.Пападимитріу - сучасники Х. Лопарєва -  піддали сумніву його висновки, опублікували власні критичні зауваження, найсерйознішими з яких вважаються:
- відсутність будь-яких документальних підтверджень того, що при одруженні Добродія Мстиславна отримала ім’я Зоя;
- невірне тлумачення джерел – Вальсамона, Пселла, Скіліци тощо. (С.Пападимитріу навіть вважав свідчення   Лопарєва  «плодом його фантазії»);
- один з «кіноварних» заголовків, а саме  рецепт  «Мазі пані Зої – цариці» невірно трактується Х.Лопарєвим як назва всього медичного трактату, а не лише рецепту (до речі, цей рецепт Зої-цариці займає в трактаті всього 5,5 рядків на стор. 226) .
Версія Х.Лопарєва понад півстоліття  панувала в багатьох джерелах. Тим паче, що крім Лопарєва, ніхто в Росії не бачив медичного трактату, а перекладу  з давньогрецької мови на той час не було (мабуть,  за браком фахівців з давньогрецької мови).
Не зважаючи на критику,  Х.Лопарєв не відмовився від своєї «сенсаційної» знахідки щодо авторства медичного трактату «Мазі» і продовжував наполягати на своїй версії . Крім того, він ще «перелічив» усіх Зой-цариць Візантії  з ІХ –ХІІ ст. і дійшов висновку, що жодна з них не могла бути автором трактату «Мазі», крім Зої-Євпраксії. Ця аргументація, як виявилося пізніше, була хибною, що не відповідала фактам, наведеним в  існуючих візантійських джерелах,  але вона була підтримкою версії Х.Лопарєва   щодо Зої-Євпраксії.
Насправді давні історики свідчать, що у  Візантії в ХІ ст. існувала "знаменита"   імператриця  Зоя Костянтинівна Порфірорідна, про яку  Шарль Діль – відомий французький історик - писав:
«В течение почти четверти века Порфирородная Зоя наполняла императорский дворец скандальным похождениями и её история, несомненно, одна из самых пикантных, какие только сохранились в византийских, и одна из самых наиболее нам известных».
І  історик Х.Лопарьов з незрозумілих причин нічого не повідомив про цікаве хобі імператриці, яким вона захоплювалася до самої смерті, йдеться зокрема про захоплення імператриці створенням різноманітних  ароматичних рослинних сумішей і косметичних мазей.  
Зоя Порфірорідна не могла бути авторкою усього медичного трактату «Мазі» (як, до речі,  як  і інші Зої), бо він написаний професійним практикуючим візантийським лікарем, але можна  стверджувати, що саме їй  - визнаній красуні і "експериментатору" - належить косметичний рецепт «цариці Зої» в трактаті «Мазі» (всього із 5,5 рядків).
Це стало зрозумілим  тільки після появи перекладу  всього медичного трактату у 1955р., і першою його  публікацією з науковими коментарями у  1971 р. в журналі «Византийский Временник».
Книга під назвою «Византийский  медицинский  трактат   ХІ-ХІV вв.» академіка,  всесвітньо відомого вченого-візантиніста, фахівця з  давньогрецької мови  Г.Літавріна вийшла друком у Санкт-Петербурзі (1997р.).
До речі, фрагменти з візантійського медичного трактату "Мазі" друкувалися в газеті "Валеологія" в 2001 р. і на порталі Валеолог.
До відома, академіку  Г.Г.  Літавріну належать інші книги і монографії:
- «Как жили византийцы»
- «Византийское общество и государство в  Х-ХІ в.»
- «Болгария и Византия в ХІ-ХІІ веках»
- Константин Багрянородный. «Об управлении государством» (издание и комментирование трактата)
та інші.
                 Література.
Х. Лопарев. Брак Мстиславны. ВВ, ІХ, 1902, стр. 418-445.
Э. Курц. ВZ, 1903, S, 686 - 687
С. Пападимитриу. Брак русской княжны Добродеи Мстиславны с греческим царевичем Алексеем Комнином. ВВ, ХІ, 1904., стр. 73-98.
Г.Литаврин. «Византийский  медицинский   трактат  ХІ-ХІV вв.», Санкт-Петербург, 1997
                                               Для порталу «Валеолог» ред. Довгаль С.І.
Також по цій темі
 1.   «Византийский медицинский трактат» - ALIMMA («Мазі») на Радіо Ера FM
                              http://www.valeolog.com/MNEWS/0414seq.htm
  2.    Автор візантійського медичного трактату «Алімма» («Мазі») – практикуючий лікар, а косметичний рецепт        належить Зої Порфірорідній
                              http://www.valeolog.com/MNEWS/0415seq.htm
3.    «Византийский медицинский трактат ХІ – ХІVвв.» («Алимма») и наследие Гиппократа, Асклепиада, Галена, Орибасия, Аэция, Филагрия…
                                http://www.valeolog.com/MNEWS/0416seq.htm
4.  Об изготовлении благовонных смесей и мазей императрицей  Зоей Багрянородной  («Алимма») рассказал её современник   М. Пселл
                               http://www.valeolog.com/MNEWS/0417seq.htm
                                        Інші новини дивіться в НОВИНИ ЗВІДУСІЛЬ
                                                                    Портал ВАЛЕОЛОГ
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeopressa@rambler.ru

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA