«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

Свинячий грип – ворог, якого треба знати в обличчя
Інтерв’ю гол. ред. газети «Валеологія» Довгаль С. І. кореспонденту Рябініной В. М.

КОР.С. І., нам стало відомо, що Ваше видавництво   підготувало до публікації цікаву книгу про грип, який зараз над усе хвилює будь якого жителя України. Це так?
С. Д. – Так. Але це не книга, а спецвипуск газети «Валеологія» у вигляді науково-популярної брошури (в твердій обкладинці) про грип і, зокрема, свинячий. Але зараз я хочу поділитися думками щодо епідемії і шляхів, якими її можна подолати. І, на жаль, і про те, що перешкоджає цьому.
КОР.Чим особливий вірус свинячого грипу?
С. Д. – Свинячий грип «Каліфорнія-04/2009» – вірус типу А, який відноситься до штаму H1N1. Звичайний свинячий грип передається рідко і тільки від свиней. Небезпека нового захворювання, як вважають вчені, заключається в тому, що їм можна заразитися не тільки від свині, але й від людини – з слиною і через слизову при кашлі і чханні на відстані до 1 м.
КОР.Який механізм поширення вірусу?
С. Д. – Вірус поширюється серед людей, приєднуючись до людських клітин за допомогою білка гемаглютина (НА), який знаходиться на оболонці вірусу. За розмноження вірусу відповідає інший тип білка – нейроамінідаза (
NA), який дозволяє йому за добу збільшувати кількість у мільйон разів. Завдяки саме нейроамінадазі вірус грипу може інфікувати нові клітини.
***
КОР.Скажіть, а пересічному мешканцю міста, села обов’язково треба розуміти, як вірус передається і які білки беруть участь у процесі?
С. Д. – Я думаю, що обов’язково. Через дві обставини.
По-перше, спустившись з оператором в метро, ми побачили, що у будь-якому вагоні тільки один-два пасажири їдуть в масках. Решта з цікавістю за ними спостерігає, хтось  посміхається, а дехто навіть крутить пальцем біля скроні. Вони не розуміють, що таке ставлення до свого здоров’я неприпустиме – вони наражають на небезпеку не тільки себе, але й все своє оточення – дітей, батьків, близьких тощо. Високий літній сивий чоловік закашлявся собі в кулак (салфетки, носовичка у нього немає), потім цією ж рукою взявся за поручень. Невже він щойно вийшов з лісу, і нічого не чув про повітряно-крапельну інфекцію, про маски, про епідемію ГРЗ і грипу нарешті? Йому мабуть дійсно начхати на все. Люди не розуміють, що вірусна зараза поширюється по всьому вагону і до кінця поїздки вже хтось підхопить інфекцію і з нею прибуде додому. Проте ризик зараження оточуючих, наприклад, в метро був би значно менший, якщо б вони були в масках.
По-друге, розуміючи стратегію поведінки вірусу, людина знатиме, що єдиний шлях захисту, наприклад, в метро – це маска. А прийшовши додому – треба обов’язково вимити руки і одним з існуючих засобів знезаразити маску або знищити одноразову. Цими двома простими речами цілком можна  захистити себе і оточення від зараження.
І саме такі прості речі – це найефективніший шлях до подолання епідемії!
КОР.А чому може перешкодити маска?
С. Д. – Маска виробляється з марлі, яка складається у 6-8 шарів. Саме з цієї причини у віруса немає можливості протиснутися через таку перешкоду. Але треба попередити – неправильне носіння маски може фактично не зменшити, а збільшити ризик зараження.
КОР.Як це розуміти?
С. Д. – Не можна торкатися руками закріпленої маски. Якщо ж все таки ви забули про це, то намагайтеся не торкатися руками обличчя і, прийшовши додому, одразу зніміть маску і ретельно вимийте руки з милом. Маска повинна щільно прилягати до обличчя, закриваючи ніс і рот.
КОР.Зрозуміла: маска і мило – найефективніший засіб для профілактики і захисту від вірусів!
                Тепер повернемося до вірусу!
С. Д. – Вірус свинячого грипу називають химерною трійцею, бо в його складі присутні три гени вірусів грипу – людини, птахів, свиней. Сполука генів унікальна, подібні сполуки раніше зустрічалися дуже рідко, вважають вчені. Цей вірус дуже нагадує той, що викликав пандемію «іспанки» у 1918 році. І тому боротьба з ним повинна бути послідовною, системною, науково обґрунтованою. І головне, що вселяє оптимізм, це те, що «світ ще не був ніколи настільки об’єднаним в боротьбі з хворобою» (за виразом одного з керівників ВООЗ). І дослідження вчених проти вірусу пішли певним шляхом – якимось чином придушити дію нейроамінодази.
Про цікавий алгоритм боротьби з вірусом H1N1, який застосований в препараті Таміфлю компанії Ф. Хоффман – Ля Рош, можна буде прочитати в газеті «Валеологія» і спецвипуску. І тоді стане зрозуміло, чому з прийомом ліків не можна зволікати (особливо, якщо йдеться про свинячий грип!). Ціна зволікання може бути дуже високою...

*** *** ***
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ

Ознайомитися з деякими матеріалами поточних випусків газети "Валеологія"
можна на початковій сторінці порталу у розділі:
ВИПУСКИ ГАЗЕТИ "ВАЛЕОЛОГІЯ"


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA