«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ 2007
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

Вчені змусять власні клітини людини «працювати» на її здоров’я

Про цікаве наукове дослідження в галузі біоінженерії розповіли вчені в журналі Langmuir, – повідомляє газета «Валеологія» (№№ 21, 22).
Уявіть собі маленький терапевтичний прилад, розміщений у кровотоку людини, який вибирає з нього певні клітини і накопичує їх або просто передає їм потрібний біохімічний сигнал.
Це – не черговий політ фантазії, а серійний апарат поки що без назви, але який вже проектується за реальні кошти компанії CellTraffic.
За задумом авторів, вчених з трьох американських наукових центрів, цей штучний серійний апарат (від ред. – СА) зможе визначити в крові клітини імунної системи, ракові або стовбурові і проводити над ними необхідні задані маніпуляції.
За допомогою надсилаємих біохімічних сигналів СА дозволить захоплювати необхідні клітини людини (наприклад, стовбурові) для наступного використання їх в іншому її органі, «перепрограмовувати» їх або навіть знищувати ракові клітини.
І це ще не все. Читаючи про це дослідження, зразу виникають думки про використання в СА штучного інтелекту. Але вчені пішли іншим шляхом. Для виявлення клітин необхідного типу в СА був вибраний механізм селекції, заснований виключно на процесах біохімії.
Для цього в новому апараті вчені створили імітацію природного процесу, який відбувається у власних судинах і капілярах організму.
Автори назвали цей процес «cell rolling», що в перекладі означає «перекочування клітин».
В кількох словах дія процесу заключається в тому, що поблизу стінок судин певні клітини різко уповільнюються і починають «перекочуватися» вздовж стінки, а інколи навіть зупиняються (детальніше читайте також в газеті «Валеологія» №№ 23, 24 ’2007).
Що ж відбувається при цьому? Відомо вже багато років, що стінки судини виробляють специфічні білки – селектини (які використовувалися для СА в якості приманки). Історія майже детективна. А яка ж істота «клюне» на цю приманку? Ну, якщо уявити, що селектин починає виділяти судина, яка знаходиться в тканині, ураженою певною інфекцією, то й «клюне» на нього лейкоцит, який знаходиться десь поруч. І цей «рятівник» – біла клітина – залишає русло крові і мчить до ураженої тканини для захисту її від інфекції.
Мета вчених – навчити СА повністю відтворювати процес «cell rolling». І тоді серійний СА (серійність – це обов’язкова вимога компанії) зможе майже все – керувати роботою захоплених клітин, перенаправляти їх в певні органи, активізувати в них процес апоптозу (самознищення) тощо.
Як повідомила компанія CellTraffic, розробляємі апарати СА і цілий ряд подібних в майбутньому будуть ефективно використовуватися в медицині і біологічних дослідженнях.

Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA