«ВАЛЕОЛОГІЯ»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА
ПОРТАЛ "ВАЛЕОЛОГ"
ІНДЕКС 35275
КАТАЛОГ ВИДАНЬ УКРАЇНИ 2007
WWW.VALEOLOG.COM
valeolog@i.kiev.ua

Яйце – таємничий символ воскресіння з мертвих

Звичай у християн дарувати крашанки, вітаючи із святом Пасхи, виник ще в першому столітті. При цьому віруючі промовляють взаємне вітання «Христос воскресе!» – «Воістину воскресе!» і обмінюються яйцями.
Цей звичай церковна легенда пов’язує з іменем Марії Магдалини, відданої послідовниці Христа. Приїхавши після Вознесіння Господа проповідувати до Риму, вона зустрілася з імператором Тиберієм зі словами «Хритос Воскресе!» і подарувала йому біле яйце, яке ще з дохристиянських часів символізувало відродження життя. Імператор скептично зауважив, що не може воскреснути померла людина, як не може біле яйце стати червоним. І в ту ж мить подароване Тиберію яйце стало червоним.
З релігійної точки зору червоне великоднє яйце означає відродження людини кров’ю Спасителя.
Оскільки дарування червоних яєць на Пасху було неканонічним обрядом, а традицією, то люди почали фантазувати, розфарбовуючи яйця в усі кольори райдуги.
Друга легенда така: після смерті Христа сім іудеїв зібралися на бенкет. Серед страв була смажена курка і варені яйця. Під час бенкетування один з гостей сказав, що Ісус воскресне на третій день. На що господар дому заперечив: «Якщо курка на столі оживе, а яйця стануть червоними, тоді він воскресне!» І в ту ж мить яйця змінили свій колір, а курка ожила.
Польська легенда приписує звичай фарбувати яйця діві Марії. Діва Марія, що забавляла малюка Ісуса, пофарбувала варені яйця в різні кольори: червоний, жовтий, зелений. Тому у Польщі пасхальні яйця фарбують не тільки в червоний колір.
В Австрії пасхальні яйця часто фарбують в зелений колір – колір весни й надії.
А християни Стамбула надають перевагу жовтому кольору, певно, він асоціюється із золотом.
Але, можливо, це данина старій легенді: коли натхненник хрестових походів Людовик Святий, звільнений з полону султаном, готувався повернутися до Франції, перед його від’їздом був влаштований бенкет, на якому серед інших начинь були яйця, розфарбовані на честь короля в різні кольори.
І все ж найрозповсюдженіший колір пасхальних яєць – червоний. Це зв’язано не тільки з легендами і давньою вірою в магічну силу червоного кольору, але й з чисто практичними міркуваннями: Фарбувати яйця в червоний колір дуже просто.
У всіх без виключення країнах яйця фарбують в червоний колір лушпинням цибулі.
Вже в ІV столітті яйця увійшли в церковний обіг. До ХІІ століття яйце стало обов’язковим атрибутом християнської Пасхи...

Дивіться також: Е. Беняшевський «Україно нене моя»
Інші новини дивіться на порталі ВАЛЕОЛОГ


© Газета «Валеологія» © Портал «Валеолог»
ТЕКУЩИЕ НОВОСТИ
NEWS *** ВСЯКАЯ ВСЯЧИНА *** NEWS
При использовании материалов газеты «Валеологія» и портала www.valeolog.com
ссылка на газету и гиперссылка на портал обязательны.
При использовании в печати, обязательно письменное разрешение газеты valeo@i.com.ua

Находится в каталоге Апорт * Находится в каталоге HITUA